Kézműves kerámia

Vissza az előző oldalra

A magyar fazekas és keramikus szakma évszázados múltra tekint vissza. Ezen kultúrvilág megőrzése, megújítása nem csak a szakma, hanem az egész társadalom érdeke.

Az elmúlt évek gazdasági, társadalmi változásai, így a minden eddiginél gyorsabb életmód változás, a globalizáció, a helyettesítő termékek térnyerése, kommercializálódás, jelentős kihívásokat jelentenek a színvonalas használati, autonom és építészeti kerámiákat előállító kézműves szakemberek számára.  

A Magyar Kerámia Szövetség feladata, hogy a fazekasok, keramikusok, kézművesek, azaz az önfoglalkoztató egyéni vagy mikro vállalkozók, mint munkavállalók, munkáltatók szakmacsoportjának vállalkozói érdekeinek pontosabb megismerése és határozottabb megjelenítése a munkájukat, megélhetésüket érintő kérdésekben.

Az alábbiakban megjelent írások, dokumentumok megjelenésük időponja szerint kerültek feltöltésre. 


Kézművesek kiszolgáltatva

2022-07-01

Jócskán benne vagyunk a fesztiválok, kirakodó vásárok nyári időszakába. Kapolcson július 22-31 között a tervek szerint bevezetésre kerül a helypénzek és egyéb díjak kiváltására szolgáló készpénz helyettesítő eszköz a FestiPay kártya, amely a látogató és szolgáltató részére készpénzmentes megoldást biztosít. A látogató a belépéskor megkapott-megvásárolt kártyára, (okos órára, telefonra, stb.) feltölti az elköltésre tervezett összeget és ezzel készpénzmentesen, biztonságosan fizethet, vásárolhat. A szolgáltatók, legyenek azok éttermek, sör vagy lángos árusok esetleg a portékáikat kínáló kézművesek kénytelenek elfogadni a FestiPay kártyát fizető eszközként, másként nem vehetnek részt a rendezvényen.

Azon túl, hogy a pénzügyi szolgáltatást biztosító szervezet a kihelyezett terminárok használatáért a bankkártyás fizetést meghaladó - kb. 4% - díjat számít fel, az árusok, elhelyezkedésüktől függően 10-20% -os díjat is fizethetnek teljes bevételük után. Igaz ebben már benne van a helypénz és az egyéb szolgáltatások költsége is. Az informatikai rendszer pontosan követi az összes vásárlást és az elszámolást követően levonva a szervezők, rendezők megállapított díját átutalással kifizetik a szolgáltató (pl.kézműves) részére a fennmaradó összeget. Gyakori eset, hogy a látogató által feltöltött keretet nem egészében meríti ki a tulajdonosa és nem is intézkedik a visszaírásáról a helyszínen. Ilyenkor a fennmaradó összeg megmarad a FestiPay rendszerében, mivel további visszautalásra nincs lehetőség. Ez történt a Sziget Fesztiválon közel 100 milliós összegű keret maradt a kártyákon.

További félelem, hogy az integrált fizetési rendszeren keresztül számos információhoz juthatnak a rendezők, amit a későbbiekben felhasználhatnak, pl. csak azokat keresik, akik nagyobb forgalmat, bevételt tudnak biztosítani részükre.
Mindaddig, míg a FestiPay, amely a Szigeten, a VOLT Fesztiválon és a Balaton-Soundon biztosítja a készpénzmentes, beléptetési-fizetési lehetőséget, jobbára vendéglátósok és egyéb szolgáltatók használtak, a közelgő Kapolcsi fesztiválon, vagy Vörösmarty téri vásárokon a kézművesek számára ez a pénzügyi megoldás több szempontból - magas költség, információk megszerzése, stb.- elfogadhatatlan. Ezen okok miatt a kapolcsi rendezvényen, ahol mindez ideig nagyszámú kézműves kerámiakészítő is rész vett sokan visszamondták a jelentkezésüket.

Többek között ezeket az aggályokat megfogalmazva léptek fel szervezetek javasolva, hogy a résztvevőkkel konszenzust keresve fokozatosan és a készpénzes megoldást is megtartva vezessék csak be az új fizetési rendszert. Szövetségünk a Magyar Kerámia Szövetség támogatásáról biztosítja ezen szervezeteket a FestiPay rendszer bevezetésének átgondolása érdekében azon helyeken, ahol elsősorban összművészeti eseményeket szerveznek és ebből adódóan nagyszámú kézműves is részt vesz.


Szilágyi Péterrel egészült ki a tanácsadói a munkacsoport ( 2022.03.30)

Albert Attila egyéb elfoglaltságaira tekintettel lemondott a kézműves tanácsadó munkacsoportban való résztvételről. Eddigi munkáját köszönjük, javaslataira a továbbiakban is számítunk. A továbbikban Szilágyi Péter a Magyar Kézműves Szövetség kerámi tagozatának vezetője vesz rész a munkában. Munkásságáról itt található információ

 


Tájékoztató az egyedi épületkerámia elemek Építési termékek Teljesítmény Nyilatkozatáról (TNY)

2022-02-17

A dokumentum itt érhető el

Műszaki adatlap minta itt tölthető le

 


A Magyar Kerámia Szövetség állásfoglalása az étkezési célra használt kézműves kerámiák forgalombahozatalának  fontosabb kérdéseiről.

2022-01-20

A dokumentum itt tölthető le


Webinárium az étkezési célra használt kerámiák értékesítésével és az ezen termékek kioldási értékének vizsgálatával kapcsolatban.

2021-11-30

Az előadások a címekre kattintva érhetőek el!

1. Az értékesítésére vonatkozó fontosabb szabályok.
Előadó: Túri András a Magyar Kerámia Szövetség elnöke

2. Az étkezési célú kerámiák kioldási értékének vizsgálatával kapcsolatos teendők
Előadó: Dr. Kovács Ágnes Wessling Hungary Kft. termékvizsgáló laboratórium részlegvezetője

3. Mire jó a biztonság technikai adatlap?
Előadó: Dr.Pénzes Csanád az Interkerám Kft. cégvezetője


Az étkezési célra használható kerámiák értékesítésére vonatkozó egyes szabályok összefoglalása.
2021-11-04

A magyar kézműves kerámia készítők - fazekasok, kézművesek, ipaművészek - számára összeállított tájékoztató, amely tartalmazza azokat a szükséges lépéseket, legfontosabb szabályokat melyek szerint forgalomba hozhatók az étkezési célú kerámiatermékek.
Megjegyzés:
1. A leírtak az általunk ismert jogszabályok alapján legjobb ismereteink szerint készültek. Ettől eltérések lehetnek a helyi hatóságok eljárási gyakorlata, vagy az esetleges változó szabályozás következtében..
2. Az összefoglaló elsősorban iránymutatás és nem mentesíti azok felhasználóját a saját felelőssége alól.

A dokumentum egy kattintással itt tölthető le


Az étkezési célú kerámiák kioldási értékének vizsgálatával kapcsolatos tájékozató és  mintanyomtatvány az árajánlat kéréshez. 
2021-10-04

A vizsgálatokat a hatályos jogszabályok alapján, akkreditált vizsgálati módszerekkel végezzük.
Jelenleg az ólom és a kadmium kioldódására van Magyarországon érvényes korlátozás (MÉ- 1-2-84/500, 84/500/EGK). A kioldódási vizsgálatot 4%-os ecetsavval végezzük, ezzel a savas élelmiszereket modellezzük, amik a legjobban oldják az esetleg jelen levő toxikus fémeket. A minta formájától, kialakításától függően megtöltjük a mintát, vagy az oldószerbe merítjük, majd 24 óra elteltével mérjük az oldatban levő ólom és kadmium mennyiségét. Figyelembe véve a jogi szabályozás tervezett változását, egyéb fémek vizsgálatára is van lehetőség.

A teljes levelet itt lehet letölteni
A kioldási érték vizsgálatának ajánlatkérése itt található


A Magyar Élelmiszerkönyv (MÉ) külön szabályozza az élelmiszerekkel rendeltetésszerűen érintkezésbe kerülő kerámiatárgyakkal kapcsolatos kérdéseket.
2021-09-29

Külön kitér a kioldódási értékere a viszgálati módszerekre és a megfelelősi nyilatkozatokra is
A rendelet itt érhető el 


Megalakult a Magyar Kerámia Szövetség Kézműves tanácsadó csoportja.

2021-09-21

A munkacsoport célja, hogy a fazekasok, keramikusok, kézművesek, önfoglalkoztató egyéni vagy mikro vállalkozók, mint munkavállalók, munkáltatók vállalkozói érdekeinek képviseletével összefüggő kérdésekben segítse a szövetség munkáját.

Legfontosabb feladatai a Magyar Kerámia Szövetség keretei között
• a rendszeres tájékoztatás a tevékenységükkel összefüggő legfontosabb kérdésekben;
• információgyűjtés a szakmacsoport munkáját, megélhetését érintő kérdésekben;
• véleményezés és javaslat tétel a szakmacsoport tevékenységét befolyásoló legfontosabb
kérdésekben, illetve ezek és eljuttatása a kormányzati döntéshozókhoz;
• a szakma önszerveződésének elősegítése;
• kapcsolattartás azokkal a szakmai szervezetekkel, akikkel együttműködve hatékonyabbá
tehető a fazekasok, keramikusok, kézművesek érdekképviselete és érdekvédelme.

A munkacsoport tagjai:
Tokaji Diána, fazekas népi iparművész
Csuport Bernát ,a Kresz Mária Alapítvány munkatársa
Zakar István, kerámiatervező iparművész
Túri András, MAKESZ elnök

Csatlakozás itt az adatlap kitöltését követően